ALFRED, N.Y. (January 27, 2019) – Freestyle swimmer Julia Witt led the Broncos with two second-place finishes in the team's visit Saturday to the Alfred State Pioneer Classic. Witt earned the marks by completing the 200-yard freestyle at 2:15.71, and later the 100-yard freestyle at 1:02.26. She finished within two seconds of the top mark in both races.
Robert Armistead and Daniel Landis each had a third-place finish to lead the men, with Armistead in the 200-yard backstroke at 3:12.30 and Landis the 1650-yard freestyle at 26:22.42. Armistead also took fourth in the 100-yard backstroke at 1:17.34, and grouped with Jonathon Brathwaite, Jacob Shoemaker and Jeremiah Brathwaite to take fifth in the 200-yard medley relay at 2:23.05. Caitlyn Dowd took third in the 200-yard butterfly with a time of 1:26.79.
Head coach Mike Burud's team concludes their regular season next weekend at Saturday's Skidmore Sprint Invite. The Broncos will then compete at their first-ever AMCC Championships at Penn State Behrend, beginning on Wednesday, Feb. 13.
SUNY DELHI TEAM RESULTS
200 YARD MEDLEY RELAY
MEN: 5. Robert Armistead, Jonathon Brathwaite, Jacob Shoemaker, Jeremiah Brathwaite – 2:23.05
1650 YARD FREESTYLE
MEN: 3. Daniel Landis – 26:22.42
200 YARD FREESTYLE
WOMEN: 2. Julia Witt – 2:15.71
MEN: 6. James Brunt – 2:23.94, 7. Jonathon Brathwaite – 2:53.38
100 YARD BACKSTROKE
WOMEN: 5. Caitlyn Dowd – 1:29.13
MEN: 4. Robert Armistead – 1:17.34, 5. Jacob Shoemaker – 1:21.20
100 YARD BREASTSTROKE
MEN: 6. Jeremiah Brathwaite – 1:32.80, 7. Damon Keefer – 1:48.84
50 YARD FREESTYLE
WOMEN: 11. Caitlyn Dowd – 33.75
MEN: 11. Jacob Shoemaker – 28.25, 12. Jonathon Brathwaite – 29.74, 13. Jeremiah Brathwaite – 31.78
100 YARD FREESTYLE
WOMEN: 2. Julia Witt – 1:02.26
MEN: 7. James Brunt – 1:05.30, 8. Robert Armistead – 1:06.51, 9. Damon Keefer – 1:12.12, 10. Daniel Landis – 1:19.63, 11. Jeremiah Brathwaite – 1:23.30
200 YARD BACKSTROKE
MEN: 3. Robert Armistead – 3:12.30
200 YARD BREASTSTROKE
MEN: 7. Jonathon Brathwaite – 3:19.33, 8. Damon Keefer – 4:06.86
500 YARD FREESTYLE
WOMEN: 4. Julia Witt – 6:16.50
MEN: 6. Daniel Landis – 7:42.94
100 YARD BUTTERFLY
WOMEN: 3. Caitlyn Dowd – 1:26.79
MEN: 5. Jacob Shoemaker – 1:23.62, 6. James Brunt – 1:46.51
200 YARD FREESTYLE RELAY
MEN: 6. Robert Armistead, Jonathon Brathwaite, Jeremiah Brathwaite, Jacob Shoemaker – 1:59.30