A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | V | W | Y | Z
A
Yusuf Abdulla - Swimming & Diving 2012-13: CSCAA Honorable Mention - 800 Free Relay, 400 Free Relay |
Andre Adkins – Outdoor Track & Field 2011-12: NJCAA First Team National Champion – Decathlon | Second Team – 4x400 |
Mike Agnello – Outdoor Track & Field 2003-04: Second Team – 4x800 |
Alison Agoglia - Women's Golf 2018-19: USCAA National Champion |
Myla Allen – Outdoor Track & Field 2011-12: Second Team – 4x100 |
Tricia Allen – Women’s Basketball Second Team |
Betsy Alvarez – Outdoor Track & Field 2014-15: Second Team – 1600m |
Marcos Andrino - Men's Soccer 2018-19: USCAA Second Team |
Mark Andrews – Men’s Tennis 2002-03: NJCAA First Team 2001-02: NJCAA Second Team |
Romaine Angel – Outdoor Track & Field 2014-15: First Team – 4x400 |
Jared Armendariz – Cross Country 1998-1999: Honorable Mention |
Nicholas Arnecke – Cross Country 2018-19: USCAA First Team, National All-Academic 2017-18: USCAA First Team, National All-Academic 2016-17: USCAA First Team, Student-Athlete of the Year, National All-Academic |
Khiere Ashley - Cross Country 2015-16: USCAA First Team |
Chead Ashman – Outdoor Track & Field 1999-00: NJCAA First Team National Champion – 400m |
B
Chris Babcock – Indoor Track & Field 2009-10: Second Team – 4x800, Distance Medley Relay |
Chris Babcock – Outdoor Track & Field 2008-09: First Team – 4x800 |
Hannah Backus - Cross Country 2010-11: Honorable Mention 2009-10: Second Team |
Hannah Backus – Outdoor Track & Field 2009-10: Second Team – 4x800 |
Johnny Baez – Cross Country 2005-06: First Team |
Johnny Baez – Indoor Track & Field 2004-05: First Team – 1000m |
Johnny Baez – Outdoor Track & Field 2004-05: First Team – 1500m, 800m, 4x800 |
K. Baird – Outdoor Track & Field 2005-06: First Team – 4x400, 4x800 |
Matthew Banton - Men's Basketball 2014-15: Honorable Mention |
Pat Barawska – Cross Country 1992-93: First Team 1991-92: Honorable Mention |
Keimon Barrow – Outdoor Track & Field 2014-15: First Team – Triple Jump, Long Jump, High Jump 2013-14: Second Team – High Jump |
Dylan Bates – Men’s Lacrosse 2013-14: Second Team |
Victoria Baxendale - Women's Volleyball 2012-13: Academic All-American |
1984-85: National Champion - 118 lbs. 1983-84: National Champion - 118 lbs. |
Alaric Best – Cross Country 2007-08: Honorable Mention |
Alaric Best – Outdoor Track & Field 2007-08: Second Team – 4x800 2006-07: Second Team – 4x800 |
Terrance Blenman – Outdoor Track & Field 1998-99: First Team National Champion – 4x800 |
Emily Bilz – Outdoor Track & Field 2008-09: First Team – 4x400, 4x100 |
Sarah Bliz – Outdoor Track & Field 2010-11: First Team – 4x100 2009-10: First Team National Champion – 4x400 |
Shane Blundell - Swimming & Diving 2012-13: CSCAA Honorable Mention - 800 Free Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay |
Stefan Bock – Men’s Basketball 2012-13: Third Team |
Tiyi Boone – Indoor Track & Field 2011-12: First Team National Champion - Pentathlon |
Tiyi Boone – Outdoor Track & Field 2011-12: First Team National Champion – Long Jump, Triple Jump, High Jump, 400m Hurdles | Second Team – 4x800, 4x100 |
Alan Bordeau – Cross Country 1998-99: Second Team |
Brandon Bordeau – Outdoor Track & Field 2011-12: Second Team – Discus 2010-11: Second Team – Discus |
Tristen Bowker – Cross Country 2017-18: National All-Academic |
Beth Bradley – Indoor Track & Field 1993-94: Honorable Mention, Pentathlon |
Julia Bretts – Women’s Volleyball 2016-17: National All-Academic |
Ray Brewer – Wrestling 1964-65: Third Team |
Adam Brickle – Men’s Golf 2016-17: Second Team |
Lee Bridges – Cross Country 1992-93: First Team |
Walter Briggs – Outdoor Track & Field 2014-15: First Team – 4x400, 4x800, 400m Hurdles, 110m Hurdles |
Andre Britton – Outdoor Track & Field 2009-10: Second Team – 4x100 |
Kurt Brosnan – Cross Country 2004-05: Honorable Mention |
Andrea Brown - Swimming & Diving 1998-99: CSCAA Honorable Mention - 100 Breast, 200 Breast 1999-00: CSCAA 100 Breast, 200 Breast |
Megan Brown - Swimming & Diving 2001-02: CSCAA Honorable Mention - 100 Breast |
Orion Brown – Outdoor Track & Field 2012-13: Second Team – 400m Hurdles |
Perry Brown – Outdoor Track & Field 2004-05: First Team – 4x100, 4x400, 100m Hurdles, 400m Hurdles 2003-04: First Team – 100m Hurdles, 400m Hurdles |
Sean Brown – Men’s Lacrosse 2011-12: Second Team |
Vanessa Brown - Swimming & Diving 2013-14: CSCAA 400 Medley Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay | CSCAA Honorable Mention - 50 Free, 100 Breast |
Zavior Brown – Cross Country 2009-10: Second Team |
Zavior Brown – Indoor Track & Field 2009-10: Second Team – 4x800, Distance Medley Relay |
Zavior Brown – Outdoor Track & Field 2010-11: First Team – 4x800, 800m 2009-10: First Team National Champion – 800m, 4x800 |
Beth Brownson – Cross Country 2004-05: Honorable Mention |
Joseph Burgin – Men’s Golf 2017-18: National All-Academic 2016-17: National All-Academic
|
Chris Burke – Cross Country 2009-10: First Team 2008-09: First Team |
Chris Burke – Indoor Track & Field 2009-10: Second Team – Distance Medley Relay |
Chris Burke – Outdoor Track & Field 2009-10: First Team National Champion – 1500m, 4x800 2008-09: First Team – 4x800, 1500m, 800m |
Christopher Burnett – Cross Country 2011-12: First Team 2010-11: First Team |
C
Kenny Calamari - Swimming & Diving 2012-13: CSCAA 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay |
Joe Calantjis – Wrestling 1975-76: Third Team |
Kristin Callaghan – Outdoor Track & Field 2011-12: Second Team – 4x800 |
Fabricio Calvet - Swimming & Diving 2007-08: CSCAA Honorable Mention - 100 Fly, 400 Medley Relay, 400 Free Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay |
Fadia Campbell – Cross Country 1998-99: Second Team |
Eric Canfield – Cross Country 1998-99: Honorable Mention |
David Cascone - Swimming & Diving 2008-09: CSCAA Honorable Mention - 400 Medley Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay |
Nick Castiglia – Wrestling 1987-88: Honorable Mention - 177 lbs. |
Mike Cauwels – Cross Country 2009-10: Honorable Mention |
Jason Cebula – Cross Country 2004-05: First Team |
Jason Cebula – Outdoor Track & Field 2004-05: First Team – 4x800 | Second Team – 1500m, 5K |
Michael Cebula – Cross Country 2004-05: First Team 2003-04: Honorable Mention |
Michael Cebula – Outdoor Track & Field 2003-04: Second Team – 10K, 5K, 4x800 |
Steve Challacombe – Cross Country 2009-10: Second Team |
Thomas Champlin - Men's Soccer 1967-68: First Team |
Daniel Christy - Men's Golf 2018-19: USCAA Second Team |
||
Karin Chase – Outdoor Track & Field Second Team – 1500m |
John Ciotoli – Wrestling 1976-77: Third Team |
Richard Clark - Swimming & Diving 2000-01: CSCAA Honorable Mention - 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay, 400 Medley Relay |
Corey Clavet – Outdoor Track & Field 2008-09: First Team – 4x800 2007-08: Second Team – 4x800 |
1981-82: Third Team - 177 lbs. 1980-81: Second Team - 177 lbs. |
Ashley Cole - Swimming & Diving 2007-08: CSCAA 100 Breast 2006-07: CSCAA 100 Breast |
Kaitlyn Cole – Outdoor Track & Field 2008-09: First Team – 4x400
|
John Coleman - Wrestling 1968-69: Third Team |
Shawn Coleman – Indoor Track & Field 1986-87: Third Team |
Matt Conant – Cross Country 2006-07: First Team 2005-06: First Team
|
Kerry Connors – Cross Country 2013-14: Second Team 2012-13: Honorable Mention
|
Kerry Connors – Outdoor Track & Field 2012-13: Second Team – 800m
|
Estefano Correia - Men's Soccer 2018-19: USCAA First Team |
||
Jeremy Cornue – Cross Country 2000-01: First Team National Champion 1999-00: First Team
|
Jeremy Cornue – Outdoor Track & Field 2000-01: First Team National Champion – 10K, 5000m, Steeplechase 1999-00: First Team National Champion – Steeplechase
|
Thomas Cosgrove – Outdoor Track & Field 2013-14: Second Team – Decathlon
|
Mitchel Couch – Outdoor Track & Field 2014-15: First Team – Hammer Throw 2013-14: Second Team – Hammer Throw
|
James Cowell – Outdoor Track & Field 2011-12: Second Team – 4x400
|
Nicole Cubero – Cross Country 2004-05: Second Team
|
Nicole Cubero – Outdoor Track & Field 2004-05: First Team – 800m, 1500m, 4x100, 4x400 | Second Team – 4x800 2003-04: Second Team – 800m
|
Olivia Curry - Women's Soccer 2018-19: USCAA First Team |
D
Conner Daley - Swimming & Diving 2008-09: CSCAA Honorable Mention - 400 Free Relay, 400 Medley Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay |
Nicole Darling – Cross Country 2009-10: Honorable Mention |
Andrew Davis – Cross Country 2016-17: Second Team |
Bill Dayton – Outdoor Track & Field 2008-09: Second Team – Steeplechase |
Gabby Dello – Cross Country 2007-08: Second Team 2006-07: Second Team |
Randy Demo – Wrestling 1979-80: Honorable Mention - 158 lbs. |
Dorraine Denton – Outdoor Track & Field 2003-04: First Team National Champion – 800m |
Josh Diamond – Outdoor Track & Field 2002-03: First Team National Champion – 4x400 |
Denise Dolezal – Second Team 1994-95: Second Team |
AJ Dooley – Men’s Lacrosse 2000-01: Second Team |
Woodlyn Dorismond – Cross Country 2013-14: Honorable Mention |
Woodlyn Dorismond – Outdoor Track & Field 2014-15: Second Team – 1600m |
Scott Downing - Cross Country 2015-16: Second Team |
Scott Downing – Outdoor Track & Field 2014-15: First Team – 4x800, 1500m | Second Team |
Nate Duink - Swimming & Diving 2000-01: CSCAA Honorable Mention - 1m Dive, 3m Dive |
Leslie DuBrava – Cross Country 2005-06: Second Team |
Josh Dumond – Outdoor Track & Field 2002-03: Second Team – 4x100 |
Rick Dunbar – Outdoor Track & Field 2004-05: Second Team – 10K |
Kyle Dunn – Cross Country 2007-08: Honorable Mention |
E
Marvin Elmore – Outdoor Track & Field 2001-02: First Team National Champion – 100m, 200m 2000-01: First Team National Champion – 100m |
Bryan Emerson - Indoor Track & Field 1995-96: 1000m |
Will Ennis – Outdoor Track & Field 2008-09: Second Team – 5000m |
Rich Esposito – Outdoor Track & Field 2007-08: Second Team – 4x800 2006-07: Second Team – 4x800 |
Kelsey Esselman – Cross Country 2014-15: Second Team
|
Kelsey Esselman – Outdoor Track & Field 2014-15: First Team – 5000m | Second Team – 1600m Relay, 1500m 2013-14: Second Team – 4x800
|
F
Jon Fagan – Outdoor Track & Field 2003-04: First Team National Champion – Decathlon | Second Team – Long Jump 2002-03: First Team National Champion – Decathlon |
Megan Fazio – Outdoor Track & Field 2013-14: First Team – Pole Vault |
James Feaster – Outdoor Track & Field 2002-03: First Team National Champion – 4x400 | First Team – 4x800 | Second Team – 4x100 |
Ryan Ferraro - Swimming & Diving 2014-15: CSCAA Honorable Mention - 800 Free Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay, 100 Back 2013-14: CSCAA - 400 Medley Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay | CSCAA Honorable Mention - 100 Back |
Pam Fielder – Indoor Track & Field 1990-91: Honorable Mention |
Connor Filiberto – Men’s Lacrosse 2016-17: Second Team |
Alex Fisher - Men's Golf 2018-19: USCAA First Team |
||
Gabe Fletcher – Outdoor Track & Field 2000-01: First Team National Champion – Hammer Throw, Javelin 1999-00: First Team – Hammer Throw | Second Team – Shot Put
|
Jack Flood – Outdoor Track & Field 2014-15: First Team – Decathlon | Second Team – 110m Hurdles 2013-14: First Team – Decathlon
|
Maximilian Flor – Cross Country 2004-05: Second Team
|
Eric Foley – Cross Country 1993-94: First Team
|
Tevon Fordyce – Wrestling 1999-00: 8th Place
|
Tyler Foulds – Outdoor Track & Field 2011-12: First Team National Champion – Shot Put, Discus | Second Team – Hammer Throw
|
Jordan Fragale – Men’s Basketball 2018-19: USCAA Honorable Mention 2017-18: USCAA Honorable Mention |
Monique Franklin – Indoor Track & Field 1986-87: Third Team |
Melissa Fraser - Swimming & Diving 2001-02: CSCAA Honorable Mention - 200 Fly |
G
Damion Gaynor - Men's Soccer 2004-05: NJCAA Second Team |
||
Jennifer Garcia – Cross Country 2007-08: Second Team |
Walt Geer - Indoor Track & Field 1996-97: NJCMWTCA - Pentathlon |
Andy Genao – Men’s Basketball 2005-06: First Team |
Paul Georgeades – Wrestling 1975-76: First Team - 142 lbs. |
Scott Gleason – Cross Country 2005-06: Second Team 2005-06: Half Marathon, First Team |
Antoine Gomes – Outdoor Track & Field 2014-15: First Team – 4x400 | Second Team – 4x100, 200m |
Marco Gonzalez – Outdoor Track & Field 1998-99: Second Team – Triple Jump |
Jocintha Gordon – Cross Country 1994-95: Second Team 1995-96: First Team |
John Gowden – Wrestling 1962-63: First Team |
Dale Graham – Wrestling 1970-71: Third Team |
Robert Graham – Outdoor Track & Field 2009-10: Second Team – 4x100
|
Jacquelin Graziano - Swimming & Diving 2014-15: CSCAA Honorable Mention - 100 Back, 200 Back, 200 IM 2013-14: CSCAA - 500 Free, 100 Back, 200 Back, 400 Medley Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay
|
William Green – Outdoor Track & Field 2002-03: Second Team – 4x100
|
Jennifer Gregory – Cross Country 2002-03: First Team
|
Josh Griswold – Cross Country 2002-03: Second Team
|
Pat Gruber – Cross Country 1999-00: First Team
|
H
Dan Haggerty – Cross Country 2004-05: Second Team |
Dan Haggerty – Outdoor Track & Field 2004-05: First Team – 4x800 | Second Team – Steeplechase 2003-04: Second Team – Steeplechase, 4x800 |
Nikita Hall – Cross Country 2017-18: National All-Academic |
Cedric Hawkins – Indoor Track & Field 1992-93: Honorable Mention – High Jump |
David Haye – Men’s Basketball 2016-17: Second Team |
Lyle Haywood – Cross Country 2010-11: Second Team 2009-10: First Team |
Lyle Haywood – Indoor Track & Field 2009-10: Second Team – 4x800, Distance Medley Relay |
Lyle Haywood – Outdoor Track & Field 2010-11: First Team – 4x800 | Second Team – 800m 2009-10: First Team National Champion – 4x800 | Second Team – 800m |
Melissa Healey – Cross Country 2004-05: First Team |
Melissa Healey – Outdoor Track & Field 2005-06: Second Team – 4x800 2004-05: First Team – 4x100 |
Cayle Heffern – Women’s Basketball 2016-17: National All-Academic |
Katie Herba – Women’s Basketball 2017-18: National All-Academic 2016-17: National All-Academic |
Katie Herba – Women’s Soccer 2018-19: USCAA Second Team 2017-18: USCAA Honorable Mention, National All-Academic 2016-17: USCAA Second Team |
Russell Herbert - Men's Golf 2017-18: First Team (2nd Place) |
J. Hernandez – Outdoor Track & Field 2009-10: First Team National Champion – 4x400| First Team –4x100 2008-09: First Team – 4x100
|
Daniel Herskowitz - Swimming & Diving 2008-09: CSCAA Honorable Mention - 400 Free Relay, 400 Medley Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay |
1978-79: Second Team - 142 lbs. 1977-78: Second Team - 142 lbs. |
Jack Hillenbrand - Cross Country 2015-16: Second Team
|
Randal Hilllebrand 1986-87: Academic All-American |
Robert Hillebrand 1983-84: Academic All-American |
Ashley Hintz - Women's Volleyball 2018-19: USCAA Second Team |
Trevor Holdridge – Men’s Soccer 2016-17: USCAA National All-Academic 2015-16: USCAAA Second Team |
Kiera Holland - Women's Basketball 2018-19: USCAA Honorable Mention 2017-18: SUNY Chancellor Scholar-Athlete |
|
Margery Holman – Outdoor Track & Field 2002-03: Second Team – Heptathlon |
Matt Holmes – Outdoor Track & Field 2009-10: Second Team – 4x100 |
Cody Homer - Men's Golf 2015-16: Second Team |
Daniel Horton - Swimming & Diving 2000-01: CSCAA - 200 Free Relay, 400 Free Relay, 400 Medley Relay
|
Kris Hosbach – Cross Country 1991-92: First Team |
Robert Howell – Cross Country 2002-03: First Team 2001-02: Honorable Mention |
Morgan Hulbert – Cross Country 2016-17: National All-Academic |
|
|
I
Roger Ingalls – Wrestling 1969-70: Second Team - 158 lbs. |
Kelsey Innes - Women's Soccer 2018-19: USCAA Second Team |
Christina Intartaglia – Women’s Soccer 2006-07: NJCAA First Team |
J
Ben Jackson – Cross Country 2006-07: First Team 2005-06: First Team |
Ben Jackson – Outdoor Track & Field 2006-07: First Team – 1500m | Second Team – 4x800 2005-06: First Team – 1500m |
Earl Jackson – Cross Country 1993-94: First Team |
Phil Jackson – Cross Country 2001-02: Honorable Mention |
Jesse Jacob – Cross Country 2012-13: Second Team |
Jesse Jacob – Outdoor Track & Field 2013-14: Second Team – 4x800 2011-12: Second Team – 4x800 |
Damion James – Men’s Basketball 1993-94: First Team
|
Mark Jankowski – Cross Country 2005-06: Second Team
|
Jennifer Jelic – Outdoor Track & Field 2014-15: Second Team – 1600m, 400m Hurdles, 100m Hurdles 2013-14: Second Team – 4x800 |
Kevin Johnson - Men's Golf 2015-16: First Team |
Kirt Joseph – Cross Country 1992-93: Honorable Mention 1991-92: Second Team |
K
Cody Kaasmann - Swimming & Diving 2005-06: CSCAA Honorable Mention - 100 Back, 200 Back |
Alban Kalaj – Outdoor Track & Field 2006-07: Second Team – Decathlon |
Steve Kaska – Wrestling 1987-88: National Champion - 118 lbs. |
Sierra Keesler – Softball 2018-19: USCAA Second Team |
||
Garrett Keith – Wrestling 1983-84: First Team - HW 1982-83: Third Team - HW |
Danielle Kelley – Outdoor Track & Field 2005-06: First Team – 4x400, 4x800 |
Fred Kemp – Wrestling 1966-67: First Team |
1958-59: NJCAA All-American
|
Ian Kerr – Cross Country 2000-01: Second Team 2000-01: Honorable Mention
|
Gene Knout – Wrestling 1964-65: First Team
|
Kari Knudson - Swimming & Diving 2013-14: CSCAA - 200 IM, 100 Breast, 200 Breast, 400 Medley Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay |
Ian Kowalchuk – Outdoor Track & Field 2011-12: First Team – 4x800 | Second Team – 4x400 |
|
L
Kobie Lane – Cross Country 2018-19: USCAA First Team National Champion 2017-18: USCAA First Team National Champion 2016-17: USCAA First Team 2015-16: USCAA Second Team |
Kobie Lane – Indoor Track & Field 2017-18: Second Team – 3000m |
Stephon Latulas – Outdoor Track & Field 2001-02: Second Team – Triple Jump 2000-01: Second Team – Triple Jump |
Kathleen Lennon – Women’s Tennis 2016-17: National All-Academic |
Ethan Lennox – Outdoor Track & Field 2008-09: First Team – Steeplechase |
Jennifer LePinnet - Women's Basketball 2003-04: Preseason All-American |
Britleigh Levens – Outdoor Track & Field 2009-10: Second Team – 4x800 |
Craig Levens – Cross Country 2009-10: Half Marathon, First Team
|
Nieema Lewis – Outdoor Track & Field 2011-12: Second Team – 4x100
|
Bill Lilly - Indoor Track & Field 1997-98: Weight Throw |
Sherry Little – Indoor Track & Field 1986-87: Third Team | Honorable Mention |
Dwayne Lobdell – Wrestling 1979-80: Honorable Mention - 126 lbs. |
Dylan Lowry – Outdoor Track & Field 2011-12: First Team – 4x800 | Second Team – 800m, 4x400 2010-11: First Team – 4x800
|
Kelli Lyons – Outdoor Track & Field 2004-05: Second Team – 4x800
|
M
Jesse Magrath - Swimming & Diving 2000-01: CSCAA Honorable Mention - 1650m, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay |
Danni Maine – Cross Country 1995-96: Second Team 1994-95: Honorable Mention |
Danni Maine – Cross Country 1995-96: Second Team |
Kevin Malen - Cross Country 2018-19: USCAA Second Team |
||
Chris Mantos – Cross Country 2007-08: Honorable Mention
|
Maureen Martel – Cross Country 2004-05: Honorable Mention
|
Donny Martell - Swimming & Diving 2014-15: CSCAA Honorable Mention - 800 Free Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay, 200 Fly 2013-14: CSCAA - 400 Medley Relay, 200 Free Relay, 200 200 Medley Relay, 400 Free Relay | CSCAA Honorable Mention: 1650 Free
|
Kristen Maslanka - Women's Volleyball 2018: USCAA First Team |
||
Chris Mason – Cross Country 2008-09: First Team – Half Marathon | First Team 2007-08: First Team |
Chris Mason – Outdoor Track & Field 2008-09: First Team – 10K, 5000m 2007-08: First Team – 10K, 5000m
|
Paris Matteo – Outdoor Track & Field 2013-14: NJCAA Second Team – 4x400 |
Paris Matteo - Women's Soccer 2015-16: USCAA Honorable Mention |
Phil Mattern – Wrestling 1980-81: Honorable Mention - 150 lbs. |
Jim McCloe – Wrestling 1970-71: National Champion - 134 lbs. |
Camryn McDonald – Women’s Basketball 2017-18: USCAA Honorable Mention |
Lily McEnaney - Swimming & Diving 2013-14: CSCAA - 100 Fly, 200 Fly, 400 Medley Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay | CSCAA Honorable Mention: 200 IM 2012-13: CSCAA Honorable Mention - 200 IM, 100 Fly, 200 Fly |
Elise McIntyre – Cross Country 2017-18: National Student-Athlete of the Year, National All-Academic 2016-17: National All-Academic |
Kim McKay – Cross Country 2008-09: Honorable Mention |
Kim McKay – Outdoor Track & Field 2009-10: Second Team – 4x800 2008-09: Second Team – Pole Vault
|
Bryan McLeod – Outdoor Track & Field 2013-14: First Team – High Jump |
Jestina McPherson – Cross Country 2000-01: NJCAA Second Team 1999-00: NJCAA First Team |
Jestina McPherson – Outdoor Track & Field 2000-01: NJCAA Second Team – 3000m Steeplechase |
Pauline Mitchell – Outdoor Track & Field 1997-98: Second Team – 800m
|
Arielle Moheimani - Cross Country 2018-19: USCAA Second Team |
||
Victor Montalvo – Wrestling 1981-82: First Team - 118 lbs. |
Precious Moore – Outdoor Track & Field 2004-05: First Team – 4x100 | Second Team – 200m |
Charlie Morris – Outdoor Track & Field 2006-07: Second Team – Javelin |
Joe Morstatt – Outdoor Track & Field 2002-03: First Team, 4x800 |
Scott Muir - Indoor Track & Field 1995-96: NJCMWTCA - Pole Vault |
James Mulderig - Swimming & Diving 2008-09: CSCAA Honorable Mention - 400 Free Relay |
N
Jeremey Naginey – Cross Country 1995-96: Honorable Mention |
Jennifer Neuner - Softball 2015-16: Second Team |
Pat Nickerson – Cross Country 2006-07: Second Team |
Pat Nickerson – Outdoor Track & Field 2006-07: Second Team – 4x800 |
Jeffrey Nicolaisen - Swimming & Diving 2010-11: CSCAA Honorable Mention - 200 Free Relay |
Anibal Nieves – Wrestling 1985-86: National Champion - 134 lbs. |
John Nolis – Outdoor Track & Field 2014-15: First Team – 4x800 |
O
Kelli O’Brien – Cross Country 2002-03: First Team 2001-02: Second Team |
Kelli O’Brien – Outdoor Track & Field 2002-03: First Team – Steeplechase, 1500m 2001-02: First Team National Champion – 3000m Steeplechase | Second Team – 1500m |
Tyler O’Bryant – Outdoor Track & Field 2014-15: Second Team – 4x100, 100m |
Sean O'Connell - Swimming & Diving 2013-14: CSCAA - 400 Medley Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay |
Sean O'Connor - Swimming & Diving 2012-13: CSCAA Honorable Mention - 200 Free Relay, 400 Free Relay, 400 Medley Relay |
Joseph O’Halloran – Men’s Soccer 2016-17: USCAA First Team |
Tom O’Neill – Outdoor Track & Field 2002-03: NJCAA First Team National Champion – 4x400 | Second Team – 4x100 |
Connor Oakman – Cross Country 2016-17: USCAA Second Team |
Aaron Oliver - Men's Golf 2017-18: USCAA Second Team |
Nick Oliveria - Men's Soccer 2015-16: USCAA Second Team |
Ray Ortiz – Cross Country 2004-05: Honorable Mention |
Ted Oster - Cross Country 2018-19: USCAA Second Team |
P
Luis Palacio - Wrestling 1985-86: Third Team - 126 lbs. |
||
Mike Padula – Outdoor Track & Field 2004-05: Second Team – 400m Hurdles |
Stacie Ann Palmer – Outdoor Track & Field 2005-06: First Team – 4x400, 4x800 | Second Team – 400m |
Maria Panzini - Women's Soccer 2015-16: Honorable Mention |
Munira Paric – Outdoor Track & Field 2000-01: Second Team – 10K |
Kevin Parrott – Wrestling 1983-84: Second Team - 150 lbs. |
John Pauley – Wrestling 1985-86: Third Team - 118 lbs. |
Dan Peterson – Wrestling 1984-85: Second Team - 150 lbs. |
Don Peterson – Wrestling 1985-86: Honorable Mention - 158 lbs. 1984-85: Second Team - 158 lbs. |
Matthew Phaneuf - Swimming & Diving 2010-11: CSCAA Honorable Mention - 200 Free Relay |
Jason Philips – Cross Country 2010-11: First Team 2009-10: First Team |
Jason Phillips – Outdoor Track & Field 2010-11: Second Team – 3000m Steeplechase 2009-10: First Team National Champion – 3000m Steeplechase
|
Audrey Pierce – Cross Country 1983-84: Honorable Mention
|
Audrey Pierce – Outdoor Track & Field 1983-84: Second Team |
Bob Pine – Wrestling 1988-89: Honorable Mention - 142 lbs. |
Joffre Portilla – Men’s Soccer 2016-17: Honorable Mention |
Shauna Powell - Women's Volleyball 2011-12: Academic All-American |
Jason Preston – Outdoor Track & Field 1999-00: Second Team – Hammer Throw |
Q
Will Quinn - Swimming & Diving 2007-08: CSCAA Honorable Mention - 200 Back, 1650m, 400 Medley Relay, 400 Free Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay 2006-07: CSCAA Honorable Mention - 100 Back, 400 IM, 1650m |
R
Tyler Ramie - Men's Golf 2014-15: First Team |
Isamarie Ramos – Cross Country 2016-17: Second Team |
Phillip Randall – Men’s Basketball 1979-80: Honorable Mention |
Lucas Reilly - Cross Country 2018-19: USCAA First Team 2017-18: USCAA First Team |
Joelsen Resimo – Outdoor Track & Field 2011-12: NJCAA First Team – 4x800 |
Brody Rettle - Men's Soccer 2018-19: USCAA Honorable Mention |
|
Michaela Reynolds – Outdoor Track & Field 2013-14: NJCAA First Team – High Jump
|
Tim Reynolds – Men’s Basketball 1991-92: NJCAA First Team
|
Linden Richmond – Outdoor Track & Field 1997-98: First Team National Champion – High Jump
|
Zhane Ridley – Outdoor Track & Field 2014-15: First Team – Heptathlon 2013-14: First Team – Heptathlon | Second Team – High Jump
|
Eric Riihinen – Men’s Basketball 1988-89: Academic All-American
|
Brandon Roberts – Cross Country 2005-06: Honorable Mention
|
Mike Roeland - Swimming & Diving 2012-13: CSCAA Honorable Mention - 800 Free Relay, 400 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay
|
Keith Romero – Cross Country 2004-05: First Team – 4x800
|
Ryan Roosa – Cross Country 2016-17: National All-Academic
|
Matt Russell – Cross Country 2002-03: Second Team
|
S
Robert Sajdak - Swimming & Diving 2000-01: CSCAA Honorable Mention - 1m Dive, 3m Dive, 400 Medley Relay 1999-00: CSCAA Honorable Mention - 1m Dive, 3m Dive |
Alhasane Sako - Men's Soccer 2018-19: USCAA First Team
|
Katerina Salcedo - Cross Country 2018-19: USCAA Second Team |
Matt Salle - Swimming & Diving 2013-14: CSCAA - 1m Dive (2nd), 3m Dive (2nd), 400 Medley Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay 2012-13: CSCAA - 1m Dive, 3m Dive | CSCAA Honorable Mention - 200 Free Relay |
Samiaya Salley – Women’s Basketball 2017-18: First Team 2016-17: Honorable Mention |
|
Jostin Sarmiento - Men's Soccer 2018-19: USCAA Second Team |
||
Otture Sam – Outdoor Track & Field 2011-12: First Team – 4x800 |
Kimberly Sammon - Women's Volleyball 2015-16: National All-Academic |
Matthew Scavetta – Cross Country/Track & Field 2017-18: National All-Academic 2016-17: National All-Academic |
Lane Schaffer – Outdoor Track & Field 1999-00: Second Team – Decathlon |
Rebecca Scherer – Outdoor Track & Field 2010-11: First Team – 4x100 |
Ray Schott - Men's Golf 2015-16: First Team |
Josh Schultheis – Outdoor Track & Field 2008-09: First Team – 4x800 2007-08: Second Team – 4x800, 1500m |
Lauren Schuppel – Outdoor Track & Field 2010-11: Second Team – 1500m, 4x800
|
Tim Scudds – Indoor Track & Field 2009-10: Second Team – 4x800 |
Tim Scudds – Outdoor Track & Field 2010-11: First Team – 4x800 2009-10: First Team National Champion – 4x800 |
Michael Seahorn – Outdoor Track & Field 2009-10: Second Team – 4x100 |
Kevin Selby - Swimming & Diving 2007-08: CSCAA - 100 Fly, 400 Medley Relay, 400 Free Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay 2006-07: CSCAA Honorable Mention - 100 Fly, 100 Free |
Josh Shank - Swimming & Diving 2014-15: CSCAA Honorable Mention - 800 Free Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay |
Kiyomi Shibuya - Swimming & Diving 2011-12: 400 IM | CSCAA Honorable Mention: 200 IM, 200 Breast |
Jake Slobe – Men’s Basketball 2017-18: National All-Academic |
Kim Smith – Indoor Track & Field 1990-91: Second Team – 1500m |
Joseph Smith - Swimming & Diving 2012-13: CSCAA Honorable Mention - 800 Free Relay, 400 Free Relay, 200 Medley Relay |
Kim Smith – Outdoor Track & Field 1989-90: Second Team | Honorable Mention |
Rahjel Smith – Outdoor Track & Field 2014-15: Second Team – 4x100 |
Ryan Smith - Swimming & Diving 2005-06: CSCAA Honorable Mention - 1m Dive, 3m Dive |
Tevin Smith – Outdoor Track & Field 2014-15: First Team – 4x100 |
Chad Snyder - Swimming & Diving 2008-09: CSCAA Honorable Mention - 400 IM, 400 Free Relay, 400 Medley Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay 2007-08: CSCAA - 1m Dive, 3m Dive | Honorable Mention - 400 Medley Relay, 400 Free Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay |
Gunter-Ryan Spikereit - Swimming & Diving 2000-01: CSCAA Honorable Mention - 100 Back, 200 Back, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay, 400 Medley Relay |
John Somers - Men's Soccer 1963-64: Honorable Mention |
Andrea Sonnacchio – Outdoor Track & Field 2011-12: Second Team – Pole Vault, 4x100 |
Anthony Sood – Cross Country 2017-18: National All-Academic |
Samantha St. Denis – Women’s Soccer 2016-17: Second Team |
Aquawasi St. Hillaire – Men’s Basketball 2001-02: Honorable Mention |
Brandon St. John – Cross Country 1999-00: Second Team 1998-99: Honorable Mention |
Carissa Stepien – Cross Country 1999-00: First Team |
Eric Stermer – Cross Country 2006-07: Second Team |
Eric Stermer – Outdoor Track & Field 2007-08: First Team – Steeplechase 2006-07: Second Team – 5000m |
Damian Sutton – Outdoor Track & Field 1998-99: First Team National Champion – 4x800 |
T
Steve Teeter – Cross Country 2000-01: First Team 2000-01: Honorable Mention |
Steve Teeter - Indoor Track & Field 2001-02: 1 Mile, 1000m |
Steve Teeter – Outdoor Track & Field 2001-02: First Team National Champion – 1500m 2000-01: First Team – 1500m |
Emily Thompson - Swimming & Diving 2014-15: CSCAA Honorable Mention - 200 Breast |
Daisy Towson – Indoor Track & Field 1986-87: Third Team |
Kristin Tucker - Women's Volleyball 2010-11: Academic All-American |
Sabrina Turco – Cross Country 2000-01: Honorable Mention 2000-01: Honorable Mention |
Sabrina Turco – Outdoor Track & Field 2001-02: First Team National Champion – 800m |
|
V
Patty Van Der Mallie – Cross Country 1987-88: Third Team |
Eric Van Ostrand – Cross Country 1999-00: First Team National Champion 1998-99: First Team |
Eric Van Ostrand - Indoor Track & Field 1999-00: 5000m |
Eric Van Ostrand – Outdoor Track & Field 1998-99: First Team National Champion – 10K, 5K, Steeplechase |
Taryn Van Valen – Outdoor Track & Field 2010-11: Second Team – 4x800 |
Evan VanOsdol – Cross Country 2011-12: Honorable Mention 2010-11: Second Team |
Joe Vasquez – Men’s Soccer 2008-09: First Team |
William Vasquez – Men’s Soccer 2007-08: First Team |
Daira Veloz – Outdoor Track & Field 2009-10: First Team National Champion – 100m Hurdles, 4x400 | First Team – 4x100 2008-09: First Team – 100m Hurdles, 4x400, 4x100 | Second Team – Triple Jump, 400m Hurdles |
Meghan Visser – Cross Country 2011-12: First Team 2010-11: Second Team |
Meghan Visser – Outdoor Track & Field 2010-11: Second Team – Steeplechase, 4x800 |
Ann Vitalo – Cross Country 1981-82: Second Team |
Ann Vitalo – Outdoor Track & Field 1981-82: Honorable Mention 1980-81: Second Team | Honorable Mention |
Bob Vredenburgh – Wrestling 1984-85: First Team - 167 lbs. |
W
Debbie Wager – Field Hockey 1985-86: First Team |
David Waite - Swimming & Diving 2010-11: CSCAA - 1m Dive | CSCAA Honorable Mention - 3m Dive, 200 Free Relay 2009-10: CSCAA - 1m Dive | CSCAA Honorable Mention - 3m Dive |
Mike Waller – Wrestling 1970-71: Third Team |
1969-70: National Champion - 142 lbs. 1968-69: Second Team |
Eric Walling - Men's Golf 2014-15: Second Team |
Ryan Walter – Cross Country 2002-03: Honorable Mention |
Anna Ward – Outdoor Track & Field 2009-10: First Team National Champion – 4x400 | Second Team – 4x800 2008-09: First Team – 4x400, 4x100 |
Calvin Waterton – Outdoor Track & Field 1998-99: First Team National Champion – 4x800 |
Julian Waterton - Swimming & Diving 2010-11: CSCAA Honorable Mention - 200 Free Relay
|
Sarah Webb - Swimming & Diving 2000-01: CSCAA Honorable Mention - 100 Fly |
Julie Webster – Cross Country 1998-99: First Team |
Julie Webster - Indoor Track & Field 1998-99: 5000m |
Maddesen Weekes – Outdoor Track & Field 2012-13: First Team – Pole Vault |
Greg Weisman - Swimming & Diving 2005-06: CSCAA Honorable Mention - 1m Dive, 3m Dive |
Shari Weiss - Swimming & Diving 2007-08: Honorable Mention - 400 IM, 200 IM, 100 Free 2006-07: 400 IM | Honorable Mention - 200 IM, 100 Free |
Dana Wells – Cross Country 191-92: First Team |
Ryan Wells – Outdoor Track & Field 2002-03: First Team – 4x800 |
Tracy West – Cross Country 1992-93: First Team |
Jim White – Wrestling 1976-77: Third Team |
Denise Whitehurst – Outdoor Track & Field 2005-06: First Team – 4x400, 4x800 |
Caitlyn Whittaker – Outdoor Track & Field 2011-12: Second Team – 4x800 2010-11: Second Team – 4x800 |
Aaron Williams - Men's Basketball 2002-03: NJCAA First Team |
Archie Williams – Outdoor Track & Field 1998-99: First Team National Champion – 4x800 |
Cassiopia Williams – Outdoor Track & Field 2004-05: First Team – 4x100, 4x400 | Second Team – Long Jump, 4x800 2003-04: First Team National Champion – 400m |
1979-80: NJCAA First Team |
Kevin Williams – Outdoor Track & Field 2014-15: NJCAA First Team – 4x800, 4x400 |
Adam Wilson – Outdoor Track & Field 2005-06: Second Team – 400m Hurdles 2004-05: First Team – 400m Hurdles |
Francisco Wilson-King – Outdoor Track & Field 2014-15: NJCAA Second Team – Decathlon |
Justin Wood – Cross Country 2002-03: NJCAA First Team |
Justin Wood – Outdoor Track & Field 2003-04: NJCAA Second Team – 4x800 2002-03: NJCAA First Team National Champion – 4x400 | First Team – 4x800 |
Mark Wood - Swimming & Diving 2008-09: CSCAA - 1m Dive, 3m Dive 2007-08: CSCAA - 1m Dive, 3m Dive |
Y
Abshir Yerow - Cross Country 2018-19: USCAA First Team |
Z
Caleb Zedak - Swimming & Diving 2014-15: Honorable Mention - 800 Free Relay, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay |
Ruthie Zehr – Cross Country 1999-00: First Team National Champion |
Nina Zesky – Outdoor Track & Field 2014-15: Second Team – High Jump |
Jason Zorn – Cross Country 1993-94: First Team |